SAMARITÁNI Z MARKOWEJ

SAMARITÁNI Z MARKOWEJ

SAMARITÁNI Z MARKOWEJ

SAMARITÁNI Z MARKOWEJ

Fotografie z archívu Jozefa Ulmu v interpretácii výtvarníka Arkadiusza Andrejkowa z Poľska

Spolupráca kultúrnych organizácií je kľúčovým faktorom pre rozvoj a posilnenie kultúrneho sektora na miestnej, národnej aj medzinárodnej úrovni. 

Pod názvom Samaritáni z Markowej pripravilo Centrum kultúry Košického kraja v spolupráci s Wojewódzkim Domom Kultúry v Rzeszowe dvojvýstavu venovanú rodine Ulmovcov. Inšpiráciou k namaľovaniu obrazov sa pre výtvarníka Arkadiusza Andrejkowa  stala zbierka fotografií Jozefa Ulmu.Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 21. 10. 2024 o 17.00 hodine vo Výmenníku Štítová v Košiciach za účasti predsedu Podkarpatského kraja a ďalších hostí.

Rodina Ulmovcov žila v období II. svetovej vojny v obci Markowa na juhovýchode Poľska. Keď padlo rozhodnutie o konečnom riešení židovskej otázky, prenasledovaní markowskí Židia požiadali o pomoc aj Jozefa Ulmu, ktorý ich spolu s manželkou odvážne prijali pod svoju strechu. To sa im stalo osudným. Poľská rodina Ulmovcov bola vyvraždená nacistami v roku 1944. Deň smrti Ulmovcov je v Poľsku pripomínaný ako Deň pamäti Poliakov pomáhajúcich Židom pod nemeckou okupáciou. Dekrétom pápeža Františka bola celá rodina vyhlásená za blahoslavenú, čím bolo uznané ich mučeníctvo. Rok 2024 bol v Poľsku vyhlásený za Rok rodiny Ulmovcov. 

„Organizovanie recipročných výstav dvoch krajských organizácií v Košiciach (CKKK) a poľskom Rzeszowe (WDK) v oblasti vizuálneho umenia, prispieva nielen k multikultúrnemu porozumeniu, ale dáva umelcom príležitosť predstaviť svoju tvorbu v rôznych kultúrnych kontextoch a získať si nové publikum. Naši partneri z Poľska k nám tentokrát priniesli výstavu, ktorá pripomína nesmierne utrpenie a krutú nespravodlivosť počas vojny a zdôrazňuje, aký vzácny  je pre nás mier,“ povedal riaditeľ CKKK Michal Kupec.

Autor obrazov maľovaných na dreve sa narodil v Sanoku, je absolventom Fakulty umenia na Rzeszowskej univerzite, držiteľ štipendia ministra kultúry a národného dedičstva. Preslávil sa najmä originálnym projektom „Cichyho pamätník“ – doskami a nástennými maľbami vytvorenými na stodolách, domoch a iných stavbách, prevažne drevených, inšpirovaných fotografiami bývalých obyvateľov.

Súčasťou výstavy obrazov Samaritáni z Markovwej je aj výstava komiksu venovaná rodine Ulmovcov od podkarpatského výtvarníka Macieje Mazura.

Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť do 7. 11. 2024, v utorok, stredu a štvrtok od 15.00 do 18.00 hodiny.

Galéria obrazov

Ďalšie články:

Slovom a obrazom – slávnostný program

Kreatívne talenty kraja vynikli v súťaži Slovom a obrazom O tom, že umenie...

Výtvarné talenty Košického kraja vystavujú v Poľsku

V poľskom meste Rzeszow sme v rámci spolupráce s Wojewódzkim Domom kultúry...
Výsledky vyhladávania sa Vám zobrazia stlačením tlačítka "Enter" na klávesnici.